Nakopnite svoju imunitu! Dva tipy, ktoré fungujú aj v časoch korony.
Tento rok nám dáva všetkým zabrať. Denne pribúdajú negatívne správy o preplnených nemocniciach a o počte infikovaných koronavírusom, mnoho ľudí čelí neistote zo straty zamestnania, a do toho práve začína sychravá jeseň. Tým dôležitejšie je nakopnúť svoju imunitu. Pomôže nám to vyhnúť sa ochoreniu, ale aj zlepšiť náladu a pracovnú výkonnosť. Tu sú dva konkrétne, lekársky overené tipy, ktoré môže každý z nás zaradiť do svojho života.
Pravidelný spánok
Podľa vedcov je práve kvalitný spánok tým, čo spolu so stravou a pohybom najviac ovplyvňuje naše fyzické a psychické zdravie. Ak si doprajete každý deň aspoň 7-8 hodín spánku, výrazne zlepšíte schopnosť vášho tela odolávať vírusovým aj bakteriálnym infekciám. Kvalitný a dostatočný spánok pomáha tiež v prevencii demencie, depresií, cukrovky, vysokého tlaku a zhubných nádorov.
V časoch korony je obzvlášť zaujímavý vplyv spánku na náš boj s vírusmi. Dokazujú ho viaceré výskumy renomovaných univerzít a vedeckých tímov. V jednom z nich napríklad vedci nainfikovali niekoľko skupín (samozrejme súhlasiacich) účastníkov rinovírusom. V skupine, ktorá spávala len 5 hodín denne, dostalo následne nádchu až 50% účastníkov. V skupine, ktorá spávala denne 7-8 hodín, sa nakazilo len 18% účastníkov.
Podobný výsledok priniesla aj štúdia zameraná na očkovanie proti chrípke. Skupina zaočkovaných, ktorá spávala 7-8 hodín denne, si po očkovaní dokázala vytvoriť až o 50% viac protilátok voči chrípke, než skupina, ktorej účastníci spali len 4 hodiny denne. Nedostatočný spánok nás proste poškodzuje na príliš mnohých úrovniach. Zvyšuje hladinu zápalu v našom tele, znižuje aktivitu a počet dobrých “zabijackých” buniek nášho imunitného systému, narúša činnosť ochranných génov a dokonca poškodzuje teloméry – ochranné zakončenia našej DNA.
Tieto a mnohé ďalšie fascinujúce výskumy, ktoré potvrdzujú ochranný účinok spánku na naše zdravie, zhŕňa vo svojej prelomovej knihe Prečo spíme profesor Matthew Walker z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Po jej prečítaní si človek uvedomí, že spánok je takmer zázračný liek, ktorý by sme nemali zanedbávať.
Striedma strava
Viacerým z nás veľmi chýbajú zatvorené fitnescentrá a športoviská. Podľa mnohých vedcov má však zdravá strava ešte oveľa väčší vplyv na naše zdravie, než cvičenie. Medzi hlavné lekárske odporúčania patri znížiť kalorický príjem, jesť menej mäsa a jednoduchých cukrov, naopak pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, nejesť neskoro večer, a samozrejme obmedziť alkohol spolu s fajčením na minimum.
Ukazuje sa, že výrazný zdravotný benefit prináša, ak doprajeme nášmu telu v priebehu dňa dostatočný počet hodín na trávenie, bez prijímania novej potravy. Vedci skúmajú rôzne modely „prerušovaného hladovania“ – napríklad jesť iba v priebehu 8 alebo 10 hodín denne, a zvyšok “hladovať”, alebo dopriať telu pôst raz za mesiac, a podobne. Nič netreba preháňať a konkrétny model by mal človek zvoliť až po konzultácii s lekárom. Vedci sa však zhodujú, že stres z mierneho hladu pôsobí na telo veľmi protektívne.
Podľa Monique Tello z Lekárskej fakulty Harvardovej univerzity v USA zahŕňajú účinky mierneho hladu na zdravie nasledovné: lepšie spaľovanie kalórií, zníženie nadváhy, zníženie hladiny cukru v krvi, zníženie zápalov v tele, zlepšenie príznakov astmy a artritídy, lepšie vylučovanie toxínov a poškodených buniek, ako aj znížené riziko nádorových ochorení a lepšie fungovanie mozgu. To celkom stojí za vyskúšanie, nie?
Ak by ste chceli k zdravej a striedmej strave pridať aj doplnky výživy, v súvislosti s koronou odborníci najviac hovoria o ochrannom účinku vitamínu D, vitamínu C a zinku. Ich individuálnu vhodnosť a správne dávkovanie je však opäť lepšie konzultovať s lekárom.
Nepodceňujme R-O-R
Samozrejme, aj dobre vyspatý a zdravo sa stravujúci človek môže ochorieť – na koronavírus, či akékoľvek iné nepríjemné ochorenie. Nepodceňujme preto naďalej kľúčové opatrenia týchto mesiacov – nosme rúška, dodržujme odstup a obmedzenie spoločenských kontaktov, a dbajme na dôkladnú hygienu rúk.
Každý z nás však môže spraviť aj niečo navyše. Zlepšenie svojho spánku a stravy máme všetci vo svojich rukách – môžeme zlepšiť svoje návyky, kúpiť si kvalitnejší matrac či prikrývku, neprejedať sa po večeroch, alebo kupovať viac lokálnej zeleniny a ovocia. Nestojí to ani veľa financií, a najmä, každá investícia do vlastného zdravia sa nám stokrát vráti.
Podobné blogy
Proč se vás psychoterapeut ptá na spánek? Není to jen zdvořilost
Možná jste už zažili návštěvu psychoterapeuta. Sednete si, trochu nesměle mluvíte o svých problémech, očekáváte…
Read MoreSpánek a hormony: důležitost spánku pro zdraví žen
Spánek je často považován za základ pro fyzické i duševní zdraví, ale jeho důležitost pro…
Read MoreNedostatek spánku se projeví i na vaší tváři. Toto vás bude šokovat.
Jak vypadá tvář člověka, který nespí: fakta, která vás možná nepotěší Spánek je základní potřebou…
Read MoreNáplast na ústa: novodobý trend nebo potenciální problém?
Náplast na ústa: trend k řešení chrápání nebo potenciální nebezpečí? Chrápání je běžným problémem, který…
Read MoreMelatonin: klíč k lepšímu spánku? Fakta a mýty o spánkovém hormonu
Pokud patříte mezi ty, kteří mají problémy se spánkem, pravděpodobně jste již slyšeli o melatoninu.…
Read MoreTICHO, TMA a CHLAD: svatá trojice pro dokonalý spánek
Říká se, že spánek je jedním ze tří pilířů zdravého života. Bez kvalitního spánku vám…
Read MoreProblémy se spánkem: epidemie, která nás ničí!
Více než třetina lidí v Evropě má problémy se spánkem. Možná si myslíte, že se…
Read MoreLepší spánek miminek
Každý rodič ví, že klíčem ke šťastnému a zdravému miminku je dobrý spánek. No jak…
Read MoreHluboký spánek: jak dosáhnout kvalitnějšího spánku a lepší regenerace
Zajištění dostatečného množství hlubokého spánku je klíčové pro udržení dobrého zdraví a vitality. Ale co…
Read MoreJak vybrat matraci pro děti do 3 let
Vaše dítě si zaslouží jen to nejlepší, a proto doporučujeme a prodáváme matrace, které zaručí…
Read More