Kedy záťažovú prikrývku radšej nahradiť ľahšou?
Záťažové prikrývky sa tešia popularite po celom svete. Výskumy, ktoré zisťovali spokojnosť ľudí s ich používaním, ukázali, že či ide o úzkosť, nespavosť alebo zmiernenie prejavov autizmu, väčšina ľudí by sa k používaniu záťažových prikrývok vrátila, lebo to pociťuje ako prínos. Sú však situácie, kedy je lepšie záťažovú prikrývku odložiť a nahradiť nejakou ľahšou prikrývkou.
Matky s bábätkami a malé deti
Ak sa vám narodí bábätko a spáva s vami alebo s matkou v jednej posteli, na čas, kedy je dieťa v posteli, by záťažová prikrývka mala určite oddychovať niekde v suchu. Dojčiace matky majú často prerušovaný spánok a kvôli únave môžu na krátke alebo dlhšie časti noci spať tuhým spánkom. Aj keď záťaž býva v prikrývkach rozložená rovnomerne, aj časť prikrývky môže byť pre malé dieťa nebezpečná, ak by ostalo pod ňou.
Pre deti všeobecne odporúčame, aby do 5 rokov a 20 kíl záťažovú prikrývku používali len pod dohľadom dospelých. Pre deti staršie platí pravidlo, že by vždy mali byť schopné bez námahy sa spod prikrývky dostať.
Kedy záťažovú prikrývku nepoužívať a kedy sa radiť s lekárom?
Ďalšou skupinou ľudí, ktorí by radšej mali voliť niečo ľahšie, sú diabetici a diabetičky. Konkrétne pri cukrovke druhého typu. Keďže toto ochorenie spôsobuje slabší prietok krvi v krvnom obehu, záťaž najmä na nohách by mohla napomôcť vzniku tzv. diabetickej nohy.
Ak máte problém so srdcom alebo dýchaním, zakúpenie záťažového paplóna alebo záťažovej deky by ste mali konzultovať so svojim lekárom. Pri niektorých diagnózach to nie je problém, pri iných by to mohlo spôsobiť ťažkosti.Rovnako pri citlivej koži a chorobách kože. Záťaž na tele zvyšuje trenie medzi telom a prikrývkou, čo niekedy nemusí byť žiadúce. V prípade liečenia otvorených rán alebo štichov po operácii je až do vyliečenia lepšie záťažovú prikrývku odložiť.
Fóbie a strachy, pri ktorých treba zvýšiť opatrnosť
Poslednou kategóriou, pri ktorej je hodno sa pozastaviť, sú fóbie a úzkosti. Záťažová prikrývka pomáha ľuďom pri záchvatoch úzkosti, depresiách alebo strese. No ak človek trpí klaustrofóbiou(úzkostný strach z uzavretých priestorov) alebo kleithrofóbiou (úzkostný strach z uväznenia, najčastejšie spájaný s uviaznutím pod snehom alebo pod ľadom), mal by prikrývku skúšať najprv na krátke časové intervaly a aj po odskúšaní ju skôr využívať na akútne ukľudnenie a nie na celonočný spánok.
Záťažové prikrývky pomáhajú ľuďom na celom svete s mnohými problémami, no nie sú všeliekom ani univerzálnym riešením na prejavy civilizačných a iných chorôb.
Podobné blogy
Terapeutické zátěžové přikrývky Sensomedic: nový přístup ke zlepšení péče ve zdravotnictví
S velkou radostí představujeme novinku v našem portfoliu - terapeutické zátěžové přikrývky Sensomedic. Tyto přikrývky…
Read MoreVědecké studie o zátěžových přikrývkách
Zátěžové přikrývky jsou více než jen trendem v oblasti spánku a relaxace; jsou předmětem vědeckého…
Read MoreZátěžová přikrývka v psychoterapii
Proč zátěžová deka? Proč zátěžová přikrývka? Historicky ji v našem oboru známe primárně pro podporu…
Read MoreRozdíly mezi zátěžovými přikrývkami
Zátěžové přikrývky jsou v posledních letech stále oblíbenější. A není se čemu divit! Díky svému…
Read MorePCM v zátěžových přikrývkách Gravity a Balance: Revoluční technologie pro dokonalý spánek
Zdraví, vitalita a kvalitní spánek jsou klíčová slova dnešní doby. V dnešním světě, kde je…
Read MoreČasté dotazy: Co byste měli vědět o zátěžových přikrývkách
Uvažujete o koupi zátěžové přikrývce, ale nejste zatím na 100% přesvědčeni, zda je to správná…
Read MorePrůzkum spokojenosti uživatelů zátěžových přikrývek
Abychom si dokázali lépe představit efekt zátěžových přikrývek, polský výrobce zátěžových přikrývek Gravity a Balance uskutečnil průzkum, kterého se zúčastnilo 1 000 uživatelů zátěžových přikrývek, z toho 650 žen a 350 mužů ve věku od 21 do 45 let. Cílem průzkumu bylo přiblížit efekt zátěžových přikrývek při systematickém a dlouhodobém používání a jejich dopad na chronický stres a případnou insomnii v životě běžných lidí s různými životními styly a návyky. Tento průzkum probíhal 4 týdny a odhalil opravdu skvělé výsledky.
Read MoreZátěžové přikrývky a regenerace při sportu
Spánek je velmi důležitý pro celkové zdraví organismu. Pomáhá nám regenerovat, načerpat nové síly, ale…
Read MoreLéčba dotykem: Role zátěžových přikrývek v psychoterapii
Zátěžové přikrývky vznikly na podporu léčby autismu v 60. letech. Od té doby se však…
Read More8 výhod zátěžových přikrývek, o kterých jste (možná) nevěděli
Zátěžové přikrývky se těší stoupající popularitě i v našich končinách. Zamilovali si ji nejen lidé…
Read More