![](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/04/hlboky-spanok-ilustracna-fotka.jpg)
Hlboký spánok: ako dosiahnuť kvalitnejší spánok a lepšiu regeneráciu
Zaistenie dostatočného množstva hlbokého spánku je kľúčové pre udržanie dobrého zdravia a vitality. Ale čo presne znamená „hlboký spánok“? Prečo je tak dôležitý a ako ho môžeme efektívne dosiahnuť? Tento článok vás prevedie základmi hlbokého spánku, REM spánku a ponúkne rady, ako môžete zlepšiť svoj spánkový režim s pomocou produktov Zoras.
Čo je hlboký spánok?
Hlboký spánok, alebo delta spánok, je fáza, počas ktorej váš mozog blokuje externé podnety a vaše telo začína procesy regenerácie. Počas tejto fázy, ktorá tvorí asi 20% vášho spánku, telo regeneruje tkanivá, posilňuje imunitný systém a ukladá energiu na ďalší deň. REM spánok, fáza spájaná so snívaním, je tiež dôležitá pre emocionálne spracovávanie a pamäť.
Význam hlbokého spánku
Vedci zistili, že kvalita hlbokého spánku priamo ovplyvňuje vašu schopnosť učiť sa, zapamätať si nové informácie a vašu emocionálnu stabilitu. Štúdie ukazujú, že nedostatok hlbokého spánku môže zvýšiť riziko rôznych zdravotných problémov, vrátane srdcových chorôb, cukrovky, obezity a depresie. Nižšie nájdete odkazy na odborné štúdie venujúce sa prepojeniu spánku a nášho zdravia.
Ako dosiahnuť hlboký spánok?
Dosiahnutie hlbokého spánku môže byť výzvou, ale s týmito tipmi môžete zvýšiť svoje šance na kvalitnejší nočný odpočinok:
- Stanovte si pravidelný spánkový režim: Chodte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase. Odborník na svetlo a spánok Hynek Medřický odporúča nastavovať si budík skôr večer než ráno. Tak, aby ste chodili spávať v rovnaký čas.
- Optimalizujte svoje prostredie: Uistite sa, že vaša spálňa je tichá, tmavá a chladná. Investujte do kvalitného matraca a vankúšov, ktoré podporujú správne držanie tela a pohodlie. Pomôžte si štuplami do uší, zatemňovacími závesmi, či maskami na oči.
- Vyvarujte sa stimulantom: Vyhnite sa kofeínu a elektronike aspoň hodinu pred spaním. Pre regeneráciu vášho tráviaceho systému sa neodporúča jesť a piť dve hodiny pred spánkom.
Časté problémy a riešenia
Rôzni ľudia majú rôzne spánkové potreby a problémy. Tu sú niektoré špeciálne produkty od nás zo Zoras, ktoré vám môžu pomôcť:
- Záťažové prikrývky Gravity a Balance: Vytvárajú jemný tlak, ktorý navodzuje pocit objatia, upokojuje a môže zlepšiť zaspávanie aj kvalitu vášho spánku.
- Svetelná hygiena s žiarovkami Vitae: Dokonale napodobňujú ideálne svetelné podmienky, ktoré by sme mali mať aspoň hodinu-dve pred spaním. To znamená neobsahujú žiadne zelené a modré spektrum. Pomáhajú regulovať váš cirkadiánny rytmus a zlepšujú spánkový cyklus.
- Záťažová maska: Zlepšuje kvalitu spánku tým, že vytvára jemný tlak na spánky a oči. Skľudní, blokuje svetlo a je príjemná na dotyk.
- Produkty pre tých, ktorým je teplo: Obliečky s PCM technológiou alebo Outlastom pomáhajú regulovať telesnú teplotu a zabezpečujú pohodlný spánok.
Hlboký spánok je dôležitý pre každého z nás. S dodržiavaním spánkových zásad a využitím vhodných produktov môžete zlepšiť kvalitu svojho spánku, čo sa pozitívne odrazí na vašom celkovom zdraví a pohode. Nechajte sa uniesť do ríše snov s najlepším vybavením, ktoré si môžete predstaviť.
Odkazy na odborné články:
- Štúdia o vplyve hlbokého spánku na pamäť:
- „Slow Wave Sleep and REM Sleep: Implications for Memory and Synaptic Plasticity“ – Táto štúdia skúma, ako hlboký spánok (slow wave sleep, SWS) a REM spánok prispievajú k consolídácii pamäte a ako sa počas týchto fáz spánku upravujú synaptické spojenia v mozgu.
- Výskum týkajúci sa zdravotných dôsledkov nedostatku hlbokého spánku:
- „Deep Sleep, Memory, and General Health: A Meta-analysis“ – Meta-analýza, ktorá zhromažďuje údaje z viacerých štúdií, ukazujúca súvislosť medzi nedostatkom hlbokého spánku a zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb, obezity a kognitívneho úpadku.
- Prehľadová štúdia o vplyve svetelnej hygieny na spánok:
- „Effects of Light on Human Circadian Rhythms, Sleep and Mood“ – Prehľad, ktorý sa zaoberá, ako rôzne typy svetla ovplyvňujú ľudské cirkadiánne rytmusy, kvalitu spánku a náladu. Táto štúdia je zvlášť relevantná pre odporúčania týkajúce sa žiaroviek Vitae.
- Štúdia o účinkoch záťažových prikrývok na spánok a úzkosť:
- „Weighted Blankets and Sleep Quality: A Randomized Controlled Trial“ – Klinická štúdia, ktorá posudzuje, ako záťažové prikrývky môžu zlepšiť kvalitu spánku a znížiť úzkosť u ľudí trpiacich chronickými spánkovými problémami.
- Výskum týkajúci sa regulácie teploty a spánku:
- „Thermal Environment and Sleep: A Review“ – Prehľadový článok, ktorý popisuje vplyv teploty prostredia na spánok a ako regulácia teploty pomocou technológií ako PCM môže zlepšiť spánkový komfort a kvalitu.
Podobné blogy
![Blog: Mýty o spánku](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2025/01/myty-o-spanku.png)
Mýty o spánku: čo si o spánku myslíme a aká je realita?
Spánok je základnou súčasťou nášho života – trávime ním tretinu svojho času. Napriek tomu je…
Read More![Blog novoročné predsavzatie](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2025/01/novorocne-predsavzatie-spanok.png)
Novoročné predsavzatie: prečo by to mal byť spánok?
Nový rok, nové predsavzatie! Začiatok januára je plný ambícií – schudnem, začnem behať, budem čítať…
Read More![psychoterapia a spánok](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/11/psychoterapia-a-spanok-blog.png)
Prečo sa vás psychoterapeut pýta na spánok? Nie je to len zdvorilosť
Možno ste už zažili návštevu psychoterapeuta. Sadnete si, trochu nesmelo rozprávate o svojich problémoch, očakávate…
Read More![](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/11/spanok-a-hormony-blog.jpg)
Spánok a hormóny: dôležitosť spánku pre zdravie žien
Spánok je často považovaný za základ pre fyzické aj duševné zdravie, no jeho dôležitosť pre…
Read More![Nedostatok spánku sa prejaví aj na vašej tvári](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/10/vzhlad-ludi-ktori-nespia.png)
Nedostatok spánku sa odráža aj na vašej tvári. Toto vás šokuje.
Ako vyzerá tvár človeka, ktorý nespí: fakty, ktoré vás možno nepotešia Spánok je základnou potrebou…
Read More![Náplasť na ústa novodobý trend](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/10/naplast-na-usta.jpg)
Náplasť na ústa: novodobý trend alebo potenciálny problém?
Náplasť na ústa: trend na riešenie chrápania alebo potenciálne nebezpečenstvo? Chrápanie je bežným problémom, ktorý…
Read More![Blog o melatoníne](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/10/melatonin.jpg)
Melatonín: kľúč k lepšiemu spánku? Fakty a mýty o spánkovom hormóne
Ak patríte medzi tých, ktorí majú problémy so spánkom, pravdepodobne ste už počuli o melatoníne.…
Read More![](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/09/blog-ticho-tma-chlad.jpg)
TICHO, TMA a CHLAD: svätá trojica pre dokonalý spánok
Hovorí sa, že spánok je jedným z troch pilierov zdravého života. Bez kvalitného spánku vám…
Read More![Žena ktorá nevie zaspať](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/09/blog-problemy-so-spankom.jpg)
Problémy so spánkom: epidémia, ktorá nás ničí!
Problémy so spánkom má viac ako tretina ľudí v Európe. Možno si myslíte, že sa…
Read More![blog](https://www.zoras.sk/wp-content/uploads/2024/04/lepsi-spanok-babatka-1.jpg)
Lepší spánok bábätiek
Každý rodič vie, že kľúčom k šťastnému a zdravému bábätku je dobrý spánok. No ako…
Read More
Pridaj komentár